1. Dlaczego lepiej wybierać to, co wystarczająco dobre, niż to co najlepsze?
By Mariusz Dłużak
Masz więcej czasu i mniej się frustrujesz. Przecież cokolwiek wybierzesz, możesz zadać sobie pytanie: Czy jedna z pozostałych opcji nie była lepsza? Najlepsza!
Zamiast porównywać dziesiątki ofert, które często są tak skonstruowane, że są właściwie "nieporównywalne". Męczyć innych na forach dyskusyjnych, zadając po raz któryś pytanie "Co będzie najlepsze dla mnie...", podnosząc ciśnienie moderatorom i wpisując frazy w googlach na tysiąc sposobów w nadziei na lepsze wyniki - możesz: Ustalić 3 założenia i wybrać ofertę z pierwszej strony wyników. Jeżeli znasz kogoś kto jest w temacie, zapytaj czy do dobra oferta. I gotowe :) Pewnie nie wybrałeś najlepszej oferty na świecie ale wybrałeś taką, która w 80% spełni Twoje oczekiwania. Dla mnie ten sposób jest OK.
Sprawdził się również w pracy, kiedy przekazywałem swoje kompetencje współpracownikom. Jeżeli potrafili wykonać zadanie w 80% tak dobrze jak ja - mogli już je przejąć i działać samodzielnie.
2. Co to znaczy, kiedy życie traci dla nas sens?
Trzy obszary powinny być spójne: cel | sprawczość | wartości. Wówczas czwarty zawsze będzie wysoko: samoocena. Jeżeli cel jest zgodny z naszymi wartościami i poprzez nasze działanie czyli sprawczość zmierzamy w jego kierunku, nasza samoocena będzie wysoka. Łatwo napisać - trudniej zrobić. Ale warto próbować.
3. W czym nam może pomóc pesymizm?
Kiedy optymiście powiesz: "Będzie dobrze. Dasz sobie radę." Dasz mu wsparcie. Jeżeli w ten sam sposób spróbujesz pocieszyć pesymistę, to wcale mu nie pomożesz. Wykona zadanie gorzej a jego sprawczość się pogorszy. Dlaczego? Komunikując wprost swoje oczekiwania, podwyższasz pesymiście poziom lęku. On teraz się boi, że zawiedzie nie tylko siebie, ale i ciebie.
Jak pomóc pesymiście? Przyjmij go z jego wątpliwościami. Nie polemizuj.
4. Dlaczego uciekamy w bezradność?
Najlepiej ujmuje to apel Anonimowych Alkoholików: "Boże, daj mi cierpliwość, żebym zniósł to, czego nie jestem w stanie zmienić. Siłę, żebym zmienił to, co zmienić mogę, i mądrość, żebym mógł odróżnić jedno od drugiego." Najważniejsza jest mądrość. Jeżeli uznasz, że coś od ciebie nie zależy, nie marnuj na to czasu.
Całość to 17 rozdziałów. A w każdym coś, nad czym warto się pochylić i wysilić na refleksję.
Nie jest prawdą, że żyjesz tak, ponieważ źle się czujesz, tylko źle się czujesz, ponieważ tak żyjesz.
Nazywam się Mariusz Dłużak, jestem life, sport i business coachem. Mój styl pracy jest zgodny z podejściem humanistycznym gestalt, metodami poznawczo-behawioralnymi, podejściem skoncentrowanym na rozwiązaniach oraz coachingiem prowokatywnym. Pracuję na terenie Górnego Śląska, którego obszar obejmuje: Gliwice, Zabrze, Bytom, Chorzów, Tarnowskie Góry, Katowice, Siemianowice i Piekary Śląskie. Jako trener personalny kulturystyki i fitness w kontaktach z Klientami rozwijam takie obszary coachingu jak: diet, wellness oraz mental.
#AJucewicz #Jucewicz #AgnieszkaJucewicz #WybierajWystarczającoDobrze #Recenzja #Refleksja #Książki #Psychologia