Zastosowanie podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach w coachingu
By Mariusz Dłużak
Oddział Opolski Izby Coachingu zaprasza na wiosenny Dyskusyjny Klub Coachingu w Opolu. Warsztat poprowadzi Mariusz Dłużak - v-ce dyrektor Śląskiego Oddziału Izby Coachingu, akredytowany coach Izby Coachingu, ACC ICF.
Narzędzia umożliwiające tworzenie rozwiązań
Czyli coaching w ujęciu terapii skoncentrowanej na rozwiązaniach.
Dlaczego to jest warte zachodu?
- Kiedy Twój Klient stanie twarzą w twarz z trudną dla siebie sytuacją, pamiętaj, że warto aby:
- określił zagadnienie, a następnie przeformułował problem w cel,
- zdecydował, co chce zmienić,
- spojrzał na cel jak na wyzwanie,
- przypomniał sobie sytuację, w której poradził sobie z podobnym wyzwaniem,
- zobaczył, że od momentu, kiedy problem się pojawił, do momentu w którym znajduje się teraz, poczynił już postępy i zrobił wiele rzeczy, jeśli chodzi o wdrożenie rozwiązania,
- popatrzył na swoje mocne strony i dotychczasowe sukcesy.
Gdy skupimy się na rozwiązaniach, przestajemy zajmować się szukaniem przyczyn problemu i nie staramy się ich tak usilnie rozgryźć. Bardziej próbujemy zidentyfikować to, co działa i sformułować zasady, które spowodują, że będzie więcej dobrego działania. Podejście to pozwala wychwycić to co się sprawdza. Umożliwiają to specyficzne narzędzia stosowane w podejściu skoncentrowanym na rozwiązaniach, o których opowiem na Dyskusyjnym Klubie Coachingu.
- Warsztatowa forma spotkania gwarantuje Ci, że od razu wypróbujesz w/w narzędzi i podzielisz się refleksją zgodnie z filozofią centralną TSR:
- Jeśli się dowiesz co działa, rób tego więcej.
- Jeśli coś nie działa, nie rób tego więcej. Rób coś innego.
- Jeśli coś się nie zepsuło, nie naprawiaj tego.
Czego się nauczysz na coachingowych warsztatach?
Jak prowadzić wartościowe, coachingowe rozmowy korzystając z podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach.
Jak efektywnie stosować takie narzędzia jak - pytanie o cud, pytania o wyjątki, skalowanie progresu, autokomplementowanie, użyteczne znaczenia i użyteczne perspektywy.
Dla kogo spotkanie w Izbie Coachingu?
- Praktyków coachingu,
- Trenerów,
- Terapeutów,
- Psychologów,
- Osób zawodowo zajmujących się pomocą,
- Managerów,
- Osób z działów HR wspierających managerów.
Prowadzący szkolenie
Mariusz Dłużak - v-ce dyrektor Śląskiego Oddziału Izby Coachingu, akredytowany coach Izby Coachingu, ACC ICF, SPC IPRI, konsultant w terapiach krótkoterminowych RTZ i TSR, psycholog biznesu i mediator sądowy. Ukończył wiele szkoleń związanych z psychoterapią gestalt, psychoterapią poznawczo-behawioralną, treningiem umiejętności psychospołecznych oraz maindfulness. Konsultant metody MaxieDISC diagnozującej style zachowania ludzi, zespołów i organizacji oraz praktyk metody Points of You.
W obszarze biznesowym pracuje w sektorze MŚP, w którym każdy kryzys lub proces intensywnych zmian i transformacji po stronie firmy oddziałuje na przedsiębiorcę i jego życie prywatne. W sytuacji odwrotnej, w kryzysach czy zmianach w życiu prywatnym, trudności negatywnie wpływają na zarządzanie, planowanie i podejmowanie decyzji w organizacji.
W obszarze coachingu osobistego praca jest ukierunkowana na wspieranie pozytywnych zmian w życiu Klienta. U podstaw tego założenia leży przekonanie, że reorganizacja w jednych obszarach życia ma także pozytywny wpływ na inne jego sfery. Na przykład korzystne zmiany w życiu zawodowym mogą przyczynić się również do wzrostu zadowolenia w życiu osobistym.
Autor projektów dla biznesu: "Grupowy coaching przywództwa dla managerów, właścicieli firm, liderów stowarzyszeń" oraz "Grupowy coaching przedsiębiorczości metodą Action Learning dla osób planujących otworzyć własną firmę". Oraz projektów rozwojowych: cyklu warsztatów dla mężczyzn "Ministerstwo Męskości!", serii warsztatów dla par "Warsztaty otwarte dla par wszelkich bez wyjątku" i grupowej interwizji dla coachów.
Logistyka:
- koszt uczestnictwa - 50 zł
- bezpłatnie - członkowie Izby Coachingu i Klubu Izby Coachingu
- zapisy wyłącznie przez portal https://dkcopole.evenea.pl/
- liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
- miejsce - Wyższa Szkoła Bankowa w Opolu, ul. Augustyna Kośnego 72, sala 303.
* W przypadku rezygnacji z udziału wcześniej niż na tydzień przed dniem warsztatu zwracamy wpłatę z potrąceniem 10% (nie mniej niż 10 zł) opłaty manipulacyjnej. Przy rezygnacji mniej niż 7 dni przed warsztatem wpłata nie jest zwracana.
Zapraszamy!
- Organizator - Izba Coachingu Oddział Opolski
- Ewa Duda - Dyrektor Oddziału Opolskiego Izby Coachingu
- Mail do kontaktu - ewa.duda@ic.org.pl
#Coaching #Coach #TerapiaSkoncentrowananaRozwiązaniach #PodejścieSkoncentrowanenaRozwiązaniu #TSR #PSR #SFA #Psychologia #Psycholog #Opole #Opolskie