Points of You - Twój rozwój

Filozofia, wartości i podstawy pracy w metodzie Points of You®

U podstawy narzędzi i warsztatów Points of You® leży filozofia poszukiwania nowej perspektywy. To pozwala znaleźć miejsce, w którym jesteśmy otwarci na dialog z samym sobą i z innymi. Możemy obserwować rzeczy pod innym, nowym kątem, formułować wnioski i szukać możliwości zrobienia następnego kroku. Nazywam się Mariusz Dłużak. Jestem praktykiem metody Points of You®.

4 etapy pracy w metodzie Points of You®

Pauza: Wyhamowanie na krótką chwilę daje nam szansę na nabranie powietrza i zobaczenie siebie samych z dystansu. Pauza jest kluczowym i nieodzownym krokiem, aby wyrwać się z własnych wzorców myślenia, postępowania i podejmowania decyzji.

Poszerzenie: Każde okoliczności możesz zobaczyć z nieskończonej liczby punktów odniesienia. Wyzwaniem jest próba zobaczenia własnego życia z alternatywnej perspektywy. W tej fazie pracy szukasz nieznanego, nie wiedząc dokąd Cię to doprowadzi.

Skupienie: Kiedy zbadasz sumę wszystkich nowych, ujawnionych punktów widzenia - możesz skoncentrować się na obserwacjach istotnych dla Ciebie. Z pomocą ważnych i celnych pytań odkryjesz, które warianty są dla Ciebie właściwe i zgadzają się z Twoją indywidualną strukturą osobowości oraz są zgodne z Twoim wewnętrznym rytmem.

Działanie: To właśnie działanie zamienia opcje w konkretne rozwiązanie. Tworzysz plan działania oparty o listę zadań z uwzględnieniem potencjalnych zagrożeń. Plan jest specyficzny, mierzalny, ambitny, realistyczny i terminowy. Kreślisz indeks spraw jakie musisz podjąć w zgodzie z wewnętrznym harmonogram realizacji swojego zamierzenia.

Pięć wartości Points of You®

Analiza wewnętrzna: To spotkanie się z samym sobą zaraz po wstaniu z łóżka. Zatrzymanie się na chwilę, spojrzenie sobie w oczy i zapytanie: Co u mnie słychać? Jak się czuję?

Niespodziewanie, lecz precyzyjnie: To zaskakujący, ale dokładny język. Najważniejsze jest to, aby poprzez nieoczekiwaną, lecz uważną stylistykę poruszyć Cię jako człowieka. Otworzyć Ci oczy na fragment rzeczywistości.

Marzenia: Są Twoim przewodnikiem. Kiedy przełożysz marzenie na wizję, a wizję na plan - poczujesz sprawczość, która da Ci motywację, wiarę i odwagę. A te cechy są zaraźliwe i możesz je zacząć przekazywać innym...

Bycie szczerym ze sobą: Od czasu do czasu zatrzymaj się, zrób podsumowanie i wyciągnij wnioski, aby w przyszłości działać skuteczniej i precyzyjniej.

Oddanie: Odkrywanie siebie zaczyna się od zbliżenia do innych i zdjęcie przede wszystkim swojej własnej maski. Dajesz siebie, dzieląc się z innymi tym, kim naprawdę jesteś.

Points of You® - Punctum

Punctum pozwala spojrzeć na różne kwestie z naszego życia z innej, nowej perspektywy - zabawnie i barwnie. To przeżycie pełne mocy i zadziwiających wyników. Podczas towarzyskiego spotkania, na posiedzeniu zespołu, na randce czy przy rodzinnym stole gra w Punctum sprawia, że chwile te stają się znaczące i inspirujące. Gra składa się z zestawu zachwycających kart ze zdjęciami, słów dotyczących życiowych tematów i mocnych pytań, plus płócienna plansza procesu oraz instrukcja. Punctum sprzyja poszerzaniu świadomości, odnajdywaniu odpowiedzi i budowie rozwiązań.

Gra bazuje na współzależnościach między zdjęciami oraz kartami ze słowami i pytaniami w nawiązaniu do tematu, którym chcesz się zajmować jako klient, grupa lub zespół Twoich współpracowników. Sprawy, w które angażujesz się korzystając z Points of You® mogą obejmować zarówno konteksty osobiste jak i zawodowe.

  Siła Punctum polega na równoczesnym działaniu obrazu jak i języka. W narzędziu znajdziesz:
 • Obrazy, które przywołują różnorodne asocjacje i uczucia.
 • Słowa, które możesz losować lub samodzielnie dopasowywać od zdjęć.
 • Pytania, które możesz losować lub wybierać i zadawać w czasie wspólnej pracy.

Tak różnorodne połączenie 3 elementów Punctum w jednym narzędziu Points of You® stwarza zupełnie nowe możliwości zarówno przed prowadzącym proces w obszarze tworzenia scenariuszy, jak i przed Tobą w obszarze nadawania rzeczom nowych znaczeń. Przyznając obrazom nowe opisy i tytuły, aktywujesz sieć skojarzeń i mało używanych połączeń sieci neuronalnej. Taki rodzaj pracy pobudzi Cię do przyglądania się zjawiskom z nowych, poszerzonych perspektyw. Buduje nowe pomysły, tworzy świeże możliwości i konstruuje kolejne odpowiedzi.

Rozciągniesz swój punkt widzenia o nowe, niestandardowe elementy, które w innych okolicznościach nie stanowiłyby Twojego pierwszego wyboru. Przyjmuje to formę rzeczowego i ekspresyjnego porozumienia między utrwalonym, nawykowym sposobem myślenia a nowym systemem myślenia. W tym miejscu pojawia się przestrzeń do generowania nowych opcji oraz budowania nowych rozwiązań. Synergia działania lewej i prawej półkuli rozwija zasoby, z których pozyskasz najlepsze dla siebie odpowiedzi oraz recepty.

Punctum PoY zapewnia nieograniczone możliwości, aby skoncentrować się, unieruchomić chwilę, eksplorować własną perspektywę i odnaleźć nowe, inne spojrzenia na zagadnienie. W Punctum nikt nie przegrywa, nie ma punktów i rywalizacji - każdy uczestnik jest wygranym.

Podążając za ważkimi zasadami fototerapii zdjęcia Punctum Points of You® stanowią ogromne pole do interpretacji. W zależności jak zostaną użyte w procesie, np. obrazem do góry, zakryte - obrazem do dołu, wybierane losowo przez klienta, itd... siła ich oddziaływania zawsze wzbudza reakcje, gdyż stanowią ogromne narzędzie odzwierciedlania.

  Zastosowanie Poins of You®:
 • W pracy indywidualnej lub grupowej (zespołowej).
 • Proces coachingowy może być swobodnie dostosowany do każdego odbiorcy, treści, zakresu pracy, tematów.
 • Doskonałe narzędzie wizualizacji abstrakcyjnych idei. Pozwala je nazwać i przypisać im czytelne znaczenia.
 • Narzędzie rozwoju osobistego, w którym doświadczenie staje się inspirujące, twórcze i zaskakujące.
 • Metoda wykraczająca poza ramy narzucone przez język lub logikę.
 • W sposób niekonfrontacyjny oraz z szacunkiem daje zgodę na dotykanie spraw ważnych i delikatnych.

The Coaching Game

The Coaching Game została przetłumaczona na 18 języków. To źródło prowadzonych z sukcesami warsztatów i szkoleń dla profesjonalistów, organizacji oraz osób indywidualnych.

  Zestaw The Coaching Game PoY zawiera:
 • Unikalną talię 65 kart ze zdjęciami dotyczącymi najważniejszych życiowych i zawodowych tematów.
 • Planszę procesu do układania kart, która zapewnia możliwość eksploracji unikalnego wyzwania, z którym się zmagasz.
 • 165-stronicowy, kolorowy podręcznik, w którym znajdziesz: 1) wielowymiarowy opis każdego z tematów wskazanych na zdjęciach | 2) metaforyczne historie i przypowieści | 3) cytaty, często przeciwstawne lub wykluczające się, które umożliwiają dyskusję, wprowadzanie własnej perspektywy i wypowiedzenie się | 4) zaskakujące pytania, które pomagają odnieść konkretny temat w aspekcie własnego doświadczenia.
  Dlaczego warto abyś wybrał The Coaching Game?
 • Pobudza otwarte i szczere porozumiewanie się.
 • Jest efektywna zarówno w procesie coachingowym jak i rozwoju osobistym.
 • Możesz ją stosować jako element integrujący Twój zespół współpracowników.
 • Aktywuje i synchronizuje działanie obydwu półkul mózgowych.
 • Potęguje myślenie, doznania, uczucia oraz umożliwia dotarcie do własnych potrzeb.
 • Umożliwia spojrzenie na problem/wyzwanie z różnorodnych perspektyw i punktów widzenia.
 • Pozwala na precyzyjne dotarcie do głęboko skrywanych konfliktów.
 • Dopuszcza głębszy wgląd w postawy, przekonania i system wartości.

Wszystkie narzędzia Points of You® (The Coaching Game, Punctum, Faces) są z powodzeniem stosowane w coachingu indywidualnym, team-coachingu oraz coachingu grupowym. Akcesoria Points od You® są produkowane w duchu poszanowania dla środowiska naturalnego i społeczeństwa.


#PointsOfYou #PointsOfYouPolska #PointsOfYouPoland #TheCoachingGame #Punctum #Faces #MariuszDłużak #MariuszDluzak #MDluzak #Coach #Coaching #ToJestCoaching #Śląsk #Śląskie #Katowice #Gliwice