Moja wizja w coachingu czyli jak być bardzo dobrym coachem

Nie będę coachem, któremu brakuje wiary we własne możliwości!

Postanowiłem odpowiedzieć na pytanie rzucone przez "kołcza Majka": "Kto Ci k***a ukradł marzenia?" Mnie! Nikt nie ukradł! :) Bo przecież marzenie to wizja ubrana w konkret. To właśnie z mojej wizji wynikają moje cele. Mogę je doprecyzować sprawdzając czy są dla mnie specyficzne, mierzalne, ambitne, realne i określone w czasie. Robiąc podsumowanie mam już jasno określony plan działania. Weryfikując plan działania, sprawdzam i wiem czy moje cele są osiągane!

Zadałem sobie kilka pytań. Odpowiedzi pojawiły się z głowy - ale i z serca.

Za 4-6 miesięcy tak wygląda moja praktyka coachingowa:

Ile mam zakończonych procesów coachingowych?

Czas do końca czerwca 2017r:
5 procesów składających się z min. 3 i więcej spotkań (pod superwizją)
10 procesów po 1 spotkaniu (też pod superwizją)

Ile procesów prowadzę?

Prowadzę 5 procesów zakontraktowanych na min. 5 spotkań. Plus kilka mniejszych.

Jakich miałem i mam klientów?

Początkujący coachowie, terapeuci, IT, sport,
Z obszaru: life przeplatający się z biznes | life przeplatający się ze sportem.

W czym im pomogłem i pomagam?

relacje | komunikacja | zdrowie | regularne ćwiczenia | dieta | redukcja wagi | motywacja | nowa praca | komunikacja z nastolatkami

Jakie rezultaty osiągają dzięki pracy ze mną?

  W life i sport coachingu:
 • relacje: świadomość czego chcę w relacji i jak to otrzymać,
 • komunikacja: świadomość jak się komunikować aby osiągnąć swoje cele,
 • zdrowie: co zrobić aby poprawić zdrowie (aczkolwiek cel wydaje się być zbyt ogólny) | jak zacząć dbać o siebie?
 • regularne ćwiczenia: jak utrzymać regularność ćwiczeń,
 • dieta: jak utrzymać właściwą wagę ciała,
 • redukcja wagi: jak zredukować wagę ciała i ją utrzymać,
 • motywacja: jak zmotywować się do....?
 • nowa praca: zdefiniowanie mocnych stron, do czego to wykorzystam?, działanie!, osiągnięcie nowej pracy lub rozpoczęcie własnej działalności,
 • komunikacja z nastolatkami: jak "złapać kontakt" | co zrobić aby nastolatek nas słyszał? | jak być wzorem?

Jak wygląda miejsce, w którym pracuję?

Nowocześnie urządzony gabinet, dużo książek o coachingu, coachingowych gadżetów i gier, stara walizka podróżna coacha :). Gabinet mieści się w nowoczesnym kompleksie biznesowym. Często pracuję poza gabinetem aby zmienić perspektywę.

Jaki wpływ ma moja praca coachingowa na moje życie?

Mniej jestem w domu, ale więcej jestem z ludźmi. Jestem spokojny w kontakcie w bliskimi, ale energiczny w działaniu z klientami. Mam czas na jazdę na rowerze i siłownię, 2x w tygodniu mam lekcje angielskiego. Prowadzę długie rozmowy z żoną i córką. Przez wakacje pracuję na tematami dla pierwszej męskiej, rozwojowej grupy coachingowej - nabór do grupy we wrześniu 2017r.

Co jeszcze jest dla mnie ważne, żeby moja wizja była wspaniała?

Work-life balans i poczucie finansowego bezpieczeństwa i stabilizacji. Cały czas wspieram żonę w rozwijaniu jej psychoterapeutycznego biznesu! A córkę w dobrym, życiowym starcie z potrzebnym "życiowym wyposażeniem".

Za 4-6 miesięcy tak wygląda moje życie prywatne jako coacha:

Jak spędzam dni tygodnia?

Uczę się angielskiego, wiozę córkę do szkoły, robię trening na siłowni. Potem jestem w pracy - 2-3 spotkania coachingowe w ciągu dnia, odbieram córkę ze szkoły, wracamy do domu. Wieczorem spędzam czas z żoną i córką, czytam o coachingu, oglądam film po angielsku, zajmuję się psami.

Jak wyglądają moje weekendy?

Załatwiam sprawy domowe, jeżdżę na rowerze po okolicy, czytam na bardzo różne tematy, uczę się angielskiego, oglądam filmy po angielsku.
Chyba że:
Prowadzę grupę jako trener, jestem na studiach coachingowych lub szkoleniu.

W jakim stanie jest moje zdrowie i samopoczucie?

Świetnym!!! Kocham swoją pracę bo jest zgodna z moimi wartościami, daje mi poczucie bezpieczeństwa, rozwija mnie i stawia mi wyzwania - mam czas dla siebie i rodziny, czuję że wszechświat mi sprzyja :)!

Jak realizuje się duchowo?

Praktykuję mindfulness.

  Co jeszcze mogę?
 • szukać pracy "za michę" jako kotrener u najlepszych trenerów jakich znam i jakich dopiero poznam! Obserwuję proces, warsztat, robię 1-2 ćwiczenia, podają flamastry :),
 • robić współcoaching ze znajomymi coachami i później analizować nagranie video,
 • mogę się zaangażować w wyjazdy coachingowe.

Co robię dla relaksu i rekreacji?

Medytuję i jeżdżę na rowerze, czyli w sumie też medytuję - tyle że w ruchu :)

Co naprawdę kocham robić?

Współtworzyć zmianę i obserwować jak osiągany jest cel z zachowaniem ekologi dla całego systemu!

Co jeszcze jest dla mnie ważne?

Żeby mój angielski był jak polski... przynajmniej na poziomie siedmiolatka :)

Wizualizacja w coachingu z wykorzystaniem NLP

Tak rozpisana wizja jest fantastycznym materiałem do zrobienia wizualizacji, np. według modelu programowania neurolingwistycznego NLP. Po pierwsze aby odnieść sukces w wizualizacji cele muszą być jasno i szczegółowo sformułowane oraz spójne z pozostałymi pragnieniami i życiowymi wartościami. Po drugie należy użyć rozmaitych zmysłów (wzroku, słuchu, smaku, zapachu, kinestetyki). Wyłaniający się obraz, którego się doświadcza musi być "in time" jako wydarzający się tu i teraz. Doświadczamy go każdym ze zmysłów i jesteśmy w pełni zaangażowani w przeżywanie przyszłego doświadczenia.

  Jak osiągnąć cel korzystając z coachingowej wizualizacji techniką opartą na programowaniu neurolingwistycznym?
 1. Zdecyduj czego naprawdę chcesz. W moim przypadku opisują to punkty "jak wygląda moja praktyka coachingowa" i "jak wygląda moje życie prywatne". Określ również po czym poznasz, że osiągnąłeś rezultat.
 2. Zbadaj ekologię czyli przeanalizuj pozytywne i negatywne konsekwencje osiągnięcia celu.
 3. Przemyśl ograniczenia, jakie możesz mieć podczas osiągania rezultatu. Wypisz je i pozwól sobie na pełne przeżycie każdego negatywnego odczucia, jakie możesz mieć. Dla każdego wykreuj afirmację.
 4. Wejdź w stan relaksu.
 5. Pomyśl w pełni i bez zastrzeżeń o celu. Swoją uwagę skieruj do wewnątrz i rozpoznaj właściwości wewnętrznych obrazów, które widzisz. Dźwięków, które słyszysz. Odczuć. Prześledź je wszystkie.
 6. Tak jakbyś oglądał film, zobacz jak osiągnąłeś rezultat. Jeżeli to co widzisz nie podoba Ci się, zmodyfikuj obrazy aby Ci się podobały.
 7. Jeżeli Twój film wygląda OK i nie masz do niego żadnych zastrzeżeń - wejdź w film poczuj jak doświadczasz swojego rezultatu. Spodziewaj się tego i wierz, że to otrzymasz.
 8. Powiedz sobie, że na to zasługujesz. Niech się dzieje!

Wizja napędza realizację!


Mariusz Dłużak, początkujący life, business i sport coach oraz trener rozwoju osobistego, trener mentalny. Stan na luty 2017r :) Pracując jako coach wierzę w siłę humanistycznego podejścia do wyzwania i celu oraz coaching oparty na filarach gestaltu, psychologii pozytywnej, terapii poznawczo-behawioralnej, psychoterapii skoncentrowanej na rozwiązaniu, prowokatywności. Mam Klientów z okolic Górnego Śląska: Gliwice, Zabrze, Bytom, Chorzów, Tarnowskie Góry, Katowice, Siemianowice i Piekary Śląskie.

#coaching #nlp #tojestcoaching #dobrycoach #coach #wizja #cel #lifecoaching #sportcoaching