Coaching - co to za metoda? Definicja coachingu.

Coaching - co to jest?

Coaching - świadomy i kompleksowy rozwój kompetencji życiowych, umiejętności społecznych, umiejętności związanych z pracą i businessem oraz związanych z dbaniem o siebie w zakresie rozwoju osobistego i dbania o swoje ciało.

Wybierz coaching jako sposób na wprowadzenie zmian, jeśli:

  • chcesz modyfikacji swojego życia ale brakuje Ci motywacji lub wcześniejsze próby nie zakończyły się pełnym sukcesem,
  • chcesz zaangażować się we wprowadzanie zmian w swoim zachowaniu, działaniu i myśleniu,
  • chcesz rozpoznać swój cel pod kątem przekonań, wartości, potrzeb lub tożsamości - czy nie jest z nimi sprzeczny,
  • potrzebujesz wsparcia ze strony ważnych dla Ciebie osób | organizacji | szefa,
  • potrzebujesz aby stworzone przez Ciebie rozwiązania miały wpływ na Twoje bliższe i dalsze otoczenie, czyli system w którym funkcjonujesz.

Coach nie wykona pracy rozwojowej Ciebie! Ale będzie Ci towarzyszył w procesie zmiany, będzie stymulował do przyjrzenia się omawianej sytuacji z różnych poziomów, poszerzania perspektywy myślenia o sobie i zagadnieniach związanych z celem. Wesprze Cię w procesie uczenia się nowych zachowań, jednak nie będzie Twoim nauczycielem.

Mariusz Dłużak - life coach business śląsk.

Ideą coachingu jest...

...znalezienie skutecznych rozwiązań w krótkim czasie. Kiedy jesteś już gotowy na przełom, coach przeprowadzi Cię przez proces zmian a Ty skupisz się na rozwiązaniach, celach i efektywnych działaniach.

Coaching inspiruje i pomaga osiągać cele, rozwijać kreatywność i zwiększać motywację

Z coachem możesz przetrenować swoje zachowania i życiowe strategie. Uwierzyć, że osiągalne jest to, co chcesz zrobić. Dostrzeżesz siłę własnego wyboru oraz doświadczysz zmian w praktyce. Sprawdzisz czy Twoje wybory są właściwie i czy w miejscu, w które chcesz dotrzeć czekają kolejne możliwości. Stworzysz dla siebie zestaw pomysłów, który będzie sprzyjał Twojej samodzielności i przejmowaniu odpowiedzialności za swoje życie.

Coach będzie stymulował Cię do generowania jak największej ilości własnych rozwiązań

Do weryfikacji dotychczasowych działań, wyboru optymalnych dla siebie strategii i ich konsekwentnej realizacji. Poprzez pytania, kreatywne ćwiczenia z użyciem obrazu, przestrzeni, muzyki lub rekwizytów, coach zaaranżuje wokół Ciebie przestrzeń sprzyjającą refleksji, generowaniu możliwych rozwiązań, działaniu i rozbiciu ograniczających Cię przekonań.

Oprócz coachingu jest wiele innych zawodów pomocowych. Dla coacha kluczowe jest sprawdzenie Twoich potrzeb.

Różnica pomiędzy coachingiem a innymi zawodami pomocowymi

1. Doradca | Konsultant | Trener | Szkoleniowiec
Jeśli szukasz rozwiązań w obszarze, o którym nie masz pojęcia i potrzebna jest Ci twarda wiedza merytoryczna - sprawdź czy doradztwo lub szkolenie nie będzie lepsze. Z coachem możesz popracować nad tym jak zdobyć tą wiedzę i co zrobić, aby zacząć działać.

2. Psychoterapeuta | Terapeuta | Psycholog
Jeżeli już wcześniej wielokrotnie pracowałeś nad jakimś zagadnieniem, ale w trakcie pracy sabotujesz rozwiązania i możliwości działania lub nie masz gotowości do poruszania pewnych tematów - być może przyczyna Twojego zachowania leży głębiej. Może to świadczyć, że w tym momencie potrzebujesz psychoterapii, a nie coachingu. Coachingowo będziesz mógł pracować nad opcjami działania gdy przepracujesz swój temat z psychoterapeutą.

3. Mentor
To ekspert w swojej dziedzinie. Kiedy nauczysz się korzystać z wiedzy, którą przekazał Ci doradca - mentor zainspiruje Cię do czego jeszcze oraz w jaki sposób możesz wykorzystać nowe umiejętności.

4. Coach
Jeżeli jednak wolisz samodzielnie wygenerować w/w pomysły i wziąć odpowiedzialność za swój sukces - Coach będzie Ci towarzyszył, aż wykreujesz 100 nowych sposobów jak jeszcze efektywniej wykorzystać wiedzę i umiejętności, które już masz!

Mariusz Dłużak - coaching business and life, Zabrze, woj. śląskie

Jak rozumiem coaching? Przebieg procesu coachingowego.

1. Cel: Wzmacniamy cel przez odkrycie przekonań i wartości oraz konfrontację celu z rzeczywistością.
2. Zasoby: Szukamy zasobów intelektualnych, społecznych i materialnych - czyli wiem co mam, a czego mi brakuje.
3. Planowanie: Planujemy poprzez pytania oraz rozbudzenie kreatywności.
4. Opcje: Generujemy różne opcji działania. Klient wybiera, działa i ponosi odpowiedzialność.
5. Sukces: Osiągasz pewność siebie.
6. Porażka: To informacja zwrotna, że sposób działania nie jest skuteczny w danym miejscu i czasie. Wracamy do punktu czwartego.


Nazywam się Mariusz Dłużak. Jestem life i biznes coachem, coachem zespołowym i grupowym pracującym metodą Action Learning oraz trenerem umiejętności interpersonalnych. Specjalizuję się w pracy z właścicielami firm, młodymi przedsiębiorcami, organizacjami z obszaru MŚP. Metody, które stosuję w pracy coacha należą do narzędzi psychologii pozytywnej i humanistycznej, psychoterapii gestalt, terapii poznawczo-behawioralnej, podejścia skoncentrowanego na rozwiązaniach oraz racjonalnej terapii zachowań. Wykorzystuję także dramę, podejście prowokatywne, narracyjne, storytelling oraz metaforę. Obszar mojego działania obejmuje m.in miasta: Katowice, Bielsko-Biała, Opole, Częstochowa, Gliwice. Czasem również inne miasta Górnego Śląska: Zabrze, Bytom, Chorzów, Siemianowice Śląskie, Tarnowskie Góry i Piekary Śląskie.

#Coaching #Coach #ProcesCoachingowy #ZmianaWCoachingu #IC #IzbaCoaching #AkredytowanyCoach #Akredytacja #ToJestCoaching #LifeCoaching #LifeCoach