Coachingowa metoda przemodelowania ograniczających przekonań z wykorzystaniem NLP
By Mariusz Dłużak
W trakcie pracy z ograniczającym przekonaniem, twoim celem jest przejście od stanu obecnego do stanu pożądanego. Pierwszym krokiem, ale i najważniejszym jest określenie stanu przez ciebie pożądanego. Potrzebujesz posiadać jak najbardziej wyraźną reprezentację twojego oczekiwanego rezultatu. Jeżeli ustalisz cel, to właśnie rozpocząłeś proces zmiany. Coach pomoże ci sprawdzić czy twój cel jest SMARTny - specyficzny, mierzalny, ambitny, realistyczny i terminowy. Na nieświadomym poziomie Twój mózg tak będzie organizował zachowanie, aby cel osiągnąć i utrzymać się na drodze do niego prowadzącej.
Porównaj stan obecny i stan pożądany
Kiedy wiesz już czego chcesz, musisz zebrać informacje na temat swojej bieżącej sytuacji. Następnie przeciwstawiasz stan obecny i stan pożądany aby określić jakich umiejętności i zasobów potrzebujesz, aby osiągnąć wyznaczony cel.
W NLP formułę zmiany zapisuje się jako:
Stan obecny + Zasoby = Stan pożądany
Na zasoby wpływ mają Zakłócenia. W tym również ograniczające przekonania.
Jak "wewnętrznych terrorystów" przekształcić w zasób?
Zakłócenia to twoi "wewnętrzni terroryści", którzy będą sabotować twoje największe wysiłki. Nie możesz ich jednak zniszczyć. Musisz je rozpoznać a następnie rozbroić lub przekształcić i wcielić jako zasób. Czasem będzie tak, że próbując osiągnąć pożądane rezultaty, jednocześnie nie jesteś świadomy, że cały czas masz pewne pozytywne korzyści z problemu, który chcesz właśnie przezwyciężyć.
- W programowaniu neurolingwistycznym zakłócenia na ogół przybierają jedną z trzech form:
- część ciebie nie chce zmiany! Jednak aby zmianę wytworzyć, musisz w całej swojej spójności zmiany chcieć!
- nie wiesz jak wykreować zmianę lub nie wiesz jak będziesz się zachowywał, gdy się zmienisz!
- musisz dać sobie szansę zastosowania tego, czego się nauczyłeś!
Zakłócenia w NLP są również dzielone na cztery elementy:
Fizjologia:
Czyli dostęp do właściwych stanów ciała i umysłu. Każde twoje zachowanie czy działanie ma optymalny stan, w którym występuje. Musisz rozpoznać jaki stan jest najbardziej pomocny aby osiągnąć cel i nauczyć się go przywoływać oraz jak najdłużej utrzymywać się w nim.
Strategie:
Czyli w jaki sposób porządkujesz swoje wewnętrzne i zewnętrzne doznania - obrazy, dźwięki, zapachy, smaki, uczucia, itd... Skuteczna strategia stosuje właściwe reprezentacje (doznania) we właściwych kolejnościach. Każdy z nas posiada różne talenty, a to oznacza, że potrafi szybko i sprawnie budować mocne reprezentacje umiejętności lub zachowań.
Spójność:
Czyli stan, w którym jesteś w całości, zarówno na poziomie świadomym jak i nieświadomym zaangażowany na 100% w osiągnięcie rezultatu.
Przekonania (systemy przekonań):
- Czyli ramy dla zachowań. Jeżeli jesteś o czymś przekonany to zachowujesz się zgodnie z tym przekonaniem.
- "oczekiwanie rezultatu" - to wiara, że twój cel jest osiągalny, że wierzysz, że to jest możliwe.
- "oczekiwanie własnej skuteczności" - to pewność, że cel jest możliwy i że masz wszystko, co jest niezbędne, aby cel osiągnąć.
- "oczekiwanie reakcji" - to spodziewanie się tego co się wydarzy, w wyniku działań, które podejmujesz w tej konkretnej sytuacji.
Podsumowując - korzystając z narzędzi NLP zmianę możesz wytworzyć poprzez:
- rozpoznanie stanu obecnego,
- rozpoznanie stanu pożądanego,
- rozpoznanie potrzebnych ci zasobów (informacji, umiejętności, optymalnego stanu mentalnego), których potrzebujesz aby przejść ze stanu obecnego do pożądanego,
- wyeliminowanie zakłóceń poprzez korzystanie z zasobów.
Musisz chcieć się zmienić, wiedzieć jak się zmienić, dać sobie szansę na zmianę.
Coach, trener rozwoju osobistego i mental coach: Mariusz Dłużak. W coachingu najchętniej pracuję w obszarach: life, business oraz sport. Bazuję na podejściach: humanistycznym sięgającym korzeniami do gestaltu, poznawczo-behawioralnym, skoncentrowanym na rozwiązaniach SFA, coachingu prowokatywnym. Z klientami spotykam się przede wszystkim na Śląsku: w Gliwicach, Zabrzu, Bytomiu, Chorzowie, Tarnowskich Górach, Katowicach, Siemianowicach, Piekarach Śląskich.
#nlp #neurolingwistyka #programowanieneurolingwistyczne #zmiana #przekonania #ograniczająceprzekonania