Rola i znaczenie superwizji w coachingu

Po co superwizja w profesjonalnym coachingu?

Od początku pracy jako profesjonalny coach podaję się superwizji. Zarówno u akredytowanych superwizorów Izby Coachingu jak i superwizorów lub mentorcoachów ICF. Na stałe jestem superwizantem u Pani doktor nauk humanistycznych Magdy Fres z Katowickiego Centrum Psychologii i Coachingu.


Znaczenie i rola superwizji w profesjonalnym coachingu

Fotografia: dr n. hum. Magda Fres, akredytowana superwizorka Izby Coachingu, Katowickie Centrum Psychologii i Coachingu | Mariusz Dłużak | Coachowisko, Warszawa 2017r

Dla kogo superwizja w coachingu jest ważna?

Superwizja nie powinna stać się lekarstwem na nagłe niedomaganie coacha w relacji z klientem, nie może być gaszeniem pożarów, gwałtowną reakcją na kończący się czas odnowienia akredytacji lub przykrym obowiązkiem do spełnienia. To element pracy coacha - tak jak przygotowanie do sesji, jej punktualne rozpoczęcie, szacunek dla Klienta i jego decyzji. To stały profesjonalny obyczaj i nawyk, element osobistej higieny, dbania o bezpieczeństwo własne jak i Klienta.

Superwizja w coachingu a wypalenie zawodowe coacha

Nie może być mowy o profesjonalnym coachingu bez posiadania stałego superwizora, który dobrze nas zna, obserwuje nasz rozwój i przekształcanie się naszego wewnętrznego "ja" coacha. Nie będzie profesjonalizacji tego zawodu i pełnego zawodowstwa bez posiadania odwagi do nieustannej, zewnętrznej weryfikacji prowadzonych przez coacha procesów. Jak w każdym pomocowym czy wsparciowym zawodzie istnieje ogromna satysfakcja z jego wykonywania. I równie ogromne jest ryzyko wypalenia się zawodowego lub przeniesienie ciężaru pracy z działania na rzecz Klienta - na działanie na własną rzecz!

Rola superwizora coachingu

Kto przestaje korzystać z superwizji lub nie ma takiego nawyku wyniesionego ze szkoły coachingu lub kursu, ten bardzo ryzykuje. A niestety smutną prawdą jest, że wiele ośrodków kształcenia nie dba o ten aspekt w wystarczający sposób, nie przekazując takiej postawy absolwentom, a później już praktykującym coachom. Oczywiście każdy może powiedzieć, że nawet jeżeli się nie superwizuje - to działa jednak w najlepszych intencjach dla Klienta. Ale... na zupełnie nieświadomym poziomie może "pompować" własne ego, prowadzić do własnego rozwiązania, utracić dystans do spraw Klienta, wchodzić w relacje, w które wchodzić jako coach nie powinien, itd... Superwizja przed tym chroni, pozwala nabrać dystansu, czasem skonfrontować z psychologicznym demonem a czasem wzmocnić i serwisować skrzydła.

Magdalena Fres Organ

Psycholog, doktor nauk humanistycznych, certyfikowana i akredytowana przy Izbie Coachingu life i creativity coach, akredytowany superwizor Izby Coachingu, terapeutka narracyjna, pisarka, trenerka rozwoju osobistego i umiejętności miękkich, w trakcie kursu psychologii analitycznej i psychoterapii jungowskiej. Nauczycielka akademicka w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu oraz w Akademii WSB. W latach 2014-2017 pełniła rolę dyrektora Śląskiego Oddziału Izby Coachingu. Właścicielka Katowickiego Centrum Psychologii i Coachingu.


#Coaching #Coach #Superwizja #SuperwizjaWCoachingu #Superwizor #AkredytowanySuperwizor #MagdaFres #CentrumPsychologiiICoachingu #Katowice #Śląsk #Śląskie

Jak ważna jest superwizja w coachingu